بیش فعالی و اعتیاد جنسی

بیش فعالی جنسی عبارت از تمایل و احساس نیاز مرضی به برقراری رابطه جنسی، طوریکه این بیماران مثلا تا 20-15 بار رابطه جنسی در روز ارضاء جنسی پیدا نمی کنند. این حالت را که یک بیماری است نباید با میل جنسی زیاد اشتباه کرد. بیش فعالی جنسی یک بیماری بسیار آزار دهنده برای خود فرد و فامیل وی و جامعه محسوب می شود و اگر به درستی با آن برخورد و درمان نشود سبب مشکلات عدیده می گردد. برخی ویژگیهای آنان به این صورت است: آنها دارای احساس فوریت جنسی هستند؛ با احساس نیاز جنسی باید بلافاصله آنرا برطرف کنند و احساس آنها قابل کنترل نیست؛ این بیماران اگرچه وارد رابطه جنسی متعدد می شوند ولی رضایت جنسی پیدا نمی کنند و ممکن است لذت جنسی هم نداشته باشند؛ نیاز جنسی مداوم و پایدار و کنترل نشده؛ رفتار نامناسب در مواجهه با دیگران؛ احساس نیاز اجباری به خودارضایی؛ رفتار و صحبت هرزه گونه؛ دوست داشتن به لاس زنی؛ در آوردن لباس خود و یا دیگران. این بیماری معمولا شروع تدریجی دارد. اگر فرد احساس کند که تمایل غیر قابل کنترل و اجباری به رابطه جنسی دارد، باید بلافاصله با متخصص مربوطه مشورت کند چون با گذشت زمان بیماری تشدید می یابد.

امروزه اعتیاد جنسی و پورنوگرافی وسواس گونه، رو به افزایش است و نیاز به توجه ویژه دارد بدین جهت که در تمام دنیا پنهانی ترین رفتار اجبار گونه اعتیاد جنسی است و مراجعه برای درمان این مشکل بسیار کم است زیرا بسیاری از افراد به شدت احساس شرم کرده و برای حضور در برنامه های درمانی همکاری کمی دارند. مطالعات انجام شده در بین مراجعان نشان میدهد که مردان 4 برابر زنان با این مشکل مراجعه می کنند و به نظر می رسد مسائل اجتماعی باعث عدم مراجعه زنان برای درمان می‌شود.وقتی رفتار جنسی حالت اجباری به خود می گیرد و با زندگی شخص تداخل می کند بیماری اعتیاد شروع شده است. بسیاری از معتادان با رفتارهای اولیه اعتیاد جنسی در زندگی خود دچار مشکل می شوند. احساسات منفی مانند خشم و غربت و تنهایی، شرمساری و یأس و دل‌زدگی و... فرد را به انزوا و مشکلات روانی بیشتر سوق می دهد در اعتیاد جنسی قیود و مرزهای اساسی در زندگی خانوادگی واجتماعی به سرعت زیر پا گذاشته می‌شوند و رفتارهایی نظیر تجاور به زور و خشونت، تجاوز به نزدیکان، کودک آزاری و...اتفاق می افتد.

بسیاری از بیماری های جسمی از جمله آلزایمر، پارکینسون، صرع....و برخی عوارض دارویی و بهم ریختن تعادل هورمونها و پیام آورهای عصبی ممکن است منجر به بیش فعالی و اعتیاد جنسی شوند ضمن اینکه عوامل روانشناختی عمیق و بنیادی در ساختار شخصیت و عوامل ارتباطی از علل دیگر این مشکلات محسوب می شود. درمان بیش فعالی و اعتیاد جنسی شامل روان درمانی، رفتار درمانی و دارو درمانی است. بستگی به شرایط، باید در مورد نوع درمان بیمار تصمیم گرفت. در روان درمانی و رفتار درمانی طول می کشد تا اثرات درمان مشخص شوند. اگر بیمار کاندید این دو نوع درمان است بهتر است توام با دارودرمانی باشد، چون دارودرمانی اثراتش زود ظاهر شده و تا حدودی بیمار را از مشکلات رهایی می دهد و می تواند درمان خود را دنبال کند. روان درمانی شامل شناخت درمانی فردی، گروه درمانی، برنامه های حمایتی، سکس تراپی و روانکاوی می باشد. درمان ممکن است بیش از چندین جلسه به طول انجامد.