همجنس گرایی، وسواس جنسی و خودارضایی، انحرافات جنسی (فتیشیسم، سادیسم، مازوخیسم...)

تمایلات جنسی همجنس خواهانه (Homosexuality desire) ممکن است خودناهمخوان یا خودهمخوان باشد. آقایان همجنس گرا را گی (gay) و خانم های همجنس گرا را لزبین (lezbian) می گویند. وسواس جنسی که بیشتر اختلال وسواسی است تا اختلال جنسی، می تواند به شیوه های مختلف دیده شود از جمله: تنوع وسواس گونه در ایجاد ارتباط  جنسی با افراد متفاوت از جنس مخالف (که پس از آن فرد احساس  گناه و ناراحتی و پشیمانی می کند. این افراد گاهی اوقات رابطه را تا حدی پیش می برند ولی پس از آن بدون انجام کاری عقب نشینی می کنند)، وسواس بیان کلمات جنسی، وسواس افکار جنسی در هنگام صحبت با جنس مخالف یا حتی موافق، خود ارضایی بیمارگون (Masturbation).

انحرافات جنسی به دسته ای از اختلالت جنسی اطلاق می شود که ویژگی آنها وجود تکانه ها، خیالات یا اعمال جنسی غیر معمول، منحرفانه، یا عجیب و غریب است. فرد مبتلا به طور مکرر رفتارهای منحرفانه را انجام داده و قادر به کنترل این تکانه ها نیست. در شرایط فشار روانی، اضطراب و افسردگی، احتمال انجام رفتارهای منحرفانه افزایش می یابد. در انحراف جنسی (Paraphilia) تمایلات و اعمال جنسی فرد خارج از چارچوب رابطه جنسی طبیعی است. این افراد از تمایلات نابهنجار بیشتر لذت می برند و ممکن است تمایلی به برقراری رابطه جنسی با همسر خود نداشته یا در آن به اوج لذت جنسی نرسند. برای مثال مازوخیسم جنسی یا خود آزاری جنسی (Sexual Masochism؛ لذت از مورد آزار قرار گرفتن و یا تمایل به برده بودن در رابطه جنسی)، سادیسم جنسی یا دیگر آزاری جنسی (Sexual Sadism؛ لذت از مورد آزار قرار دادن و یا تمایل به ارباب بودن در رابطه جنسی)، فتیشیزم یا شئ پرستی جنسی (Fetishism؛ لذت جنسی از پای جنس مخالف و اشیاء مرتبط)، حیوان خواهی یا زوفیلیا (Zoophilia؛ تمایل و لذت در برقراری رابطه جنسی با حیوانات)، کودک آزاری یا پدوفیلیا (Pedophilia؛ تمایل و لذت در برقراری رابطه جنسی با کودکان)، مبدل پوشی یا ترنسوتیزم (Transvetism؛ تمایل و لذت در پوشیدن لباسهای جنس مخالف)، خودنمایی جنسی یا اگزیبیشنیزم (Exhibitionism؛ تمایل و لذت در نشان دادن اندام های جنسی خود به دیگران بخصوص جنس مخالف)، چشم چرانی یا وویریسم (Voyeurism)، تماشاگری جنسی یا اسکوپوفیلیا (Scopophilia؛ تمایل و لذت در تماشای بدن های لخت، عکس ها و فیلم های مستهجن و جنسی)، هرزه گویی تلفنی یا کامپیوتری (scatologia؛ انحرافی جنسی که در آن فرد با یا بدون تمایل جنس مخالف به صورت تلفنی یا اینترنتی از الفاظ و کلمات وقیحانه و جنسی برای ارضای تمایلات شهوانی خود که معمولاً به همراه خود ارضایی است استفاده می­نماید)؛ ادرار خواهي یا اروفیلیا (Urophilia؛ نوعي شهوت گرايي پيشابراهي كه شخص از ادرار كردن روي شريك جنسي و يا بالعكس لذت جنسي مي برد. هم در مردان و هم در زنان اين اختلال ممكن است همراه با روش هاي خودارضايي باشد كه در این گروه براي تحريك جنسي اجسام خارجي وارد پيشابراه مي گردد)، مدفوع خواهي یا کوپروفیلیا (Coprophilia؛ شخص از مدفوع كردن روي شريك جنسي يا بالعكس و يا خوردن مدفوع (مدفوع خواري) لذت جنسي مي برد) و تنقيه خواهي(کوروفیلیا؛ كاربرد تنقيه به عنوان بخشي از تحريك جنسي)؛ عضو خواهي یا پارشیالیزم (Partialism؛  بيمار فعاليت جنسيش را بر يك قسمت بدن متمركز مي كند و همه قسمت هاي ديگر را ناديده مي گيرد. تماس هاي دهاني – تناسلي فعاليت هايي است كه به طور طبيعي با پيش نوازي در ارتباطند ولي وقتي شخص از اين فعاليت ها به عنوان تنها منبع اقناع جنسي استفاده كند و قادر به نزديكي نباشد يا از آن اجتناب كند مبتلا به انحراف جنسي است . اين اختلال دهان گرايي یا اورالیسم  oralism نيز ناميده می شود).

اغلب اختلالات فوق قابل درمان هستند اما درمان ممکن است کمی طولانی تر باشد و نیاز به همکاری بیمار دارد. روشهای درمانی عبارتند از روان درمانی های بینش مدار از جمله روانکاوی، رفتار درمانی، درمان دارویی به تنهایی یا همراه با سایر درمانها، سکس تراپی.