درمان مسایل و اختلالات و انحرافات جنسی (سکس تراپی)

سکس تراپی یکی از انواع روان درمانی ها است که افراد می توانند نگرانی های خود را در مورد عملکرد جنسی، احساسات جنسی، صمیمیت و عشق چه به صورت فردی و چه همراه با شریک جنسی مطرح کنند. سکس تراپی برای تمام افراد در هر سنی، با هر گرایش جنسی و با هر مشکل جنسی می تواند مفید واقع شود. سکس تراپی معمولا توسط روانشناسها، مددکاران اجتماعی، پزشکان و سایر درمانگرانی که در مورد مسایل جنسی دوره های آمورشی تخصصی دیده اند انجام می شود. لازمه اینکه فردی سکس تراپیست شود این است که حداقل دوره های تخصصی درمان مسایل جنسی که ممکن است بیش از یک سال مستمر آموزش و سوپرویژن را شامل شود بگذراند. سکس تراپیستها تحت هیچ شرایطی به بهانه درمان مراجعین اجازه برقراری روابط جنسی با آنها را ندارند. طول دوره درمان به شوه سکس تراپی معمولا کوتاه است و طرح درمانی بستگی به نوع مشکل دارد. صحبت در مورد مسایل جنسی برای بسیاری از بیماران سخت است که این امر کاملا طبیعی است. سکس تراپیستها از روشهایی استفاده می کنند که بیمار را در شرایط راحتی برای بیان مسایلش قرار می دهد. تمام مسایل در این نوع درمان محرمانه است. سکس تراپیستها تکنیکهای مخصوصی برای کشف، شناسایی و جستجوی نگرانی ها و مشکلات جنسی بیماران دارند. از طریق سکس تراپی بیمار یاد می گیرد که مسایل و نگرانی هایش را بطور واضح و صریح بیان کند و نیازهای جنسی حودش و شریک جنسی اش را بهتر بشناسد و به درمان مشکلش نایل آید. سکس تراپی برای انواعی از مشکلات جنسی شامل بی میلی جنسی و انزجار (سردمزاجی)، ترس از برقراری رابطه زناشویی، انقباض عضلانی هنگام رابطه زناشویی (واژینیسم)، عدم برقراری رابطه زناشویی کامل (ازدواج وصال نیافته)، انزال زودرس و سریع، انزال دیررس یا دردناک، اختلال در ایستایی آلت تناسلی (اختلال نعوظ)، عدم برانگیختگی مناسب، عدم توانایی دستیابی به ارگاسم، درد در رابطه جنسی، اختلال هویت جنسی TS، بیش فعالی جنسی و اعتیاد جنسی، انحرافات جنسی (فتیشیسم، سادیسم، مازوخیسم...)، مسایل جنسی کودکان و نوجوانان و... مفید و مؤثر واقع می شود.

یکی از بهترین روش های درمانی اختلالات جنسی فنون شناختی رفتاری از قبیل تمرکز حسی، آموزش مهارت های جنسی، تغییر افکار و نگرش ها و آموزش مهارت های ارتباطی زوجین است. دارو درمانی، روانکاوی، درمانهای موج سوم، انواعی از زوج­درمانی ها و خانواده درمانی ها، هیپنوتیزم و واقعیت درمانی از دیگر درمانهای مؤثر در درمان اختلالات و انحرافات جنسی می باشند.

کلینیک تخصصی رهیاب تنها مرکز غیردولتی تخصصی آموزش و درمان مسایل جنسی در مشهد می باشد که تیم درمانگران و متخصصان آن به طور تخصصی در داخل و خارج کشور آموزش های لازم برای درمان طیف وسیعی از مسایل جنسی را دیده اند. در سکس تراپی، ابتدا جلساتی جهت ارزیابی مشکل جنسی گذاشته می شود و سپس بر اساس نوع مشکل مسیر درمان آن تعیین می گردد. درمان در بعضی موارد کوتاه مدت و در بعضی موارد بلند مدت است.